Portal Galeria zdjęć

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: asza
2010-02-24, 19:35
Kalendarz przyrody
Autor Wiadomość
czahanka 
hej,idę w las

Pomogła: 76 razy
Wysłany: 2010-02-18, 16:56   Kalendarz przyrody

Mamy ,co prawda jeszcze zimę,ale przed nami zmiany w przyrodzie nieuniknione.Nadchodzi Pierwsza z pór roku-PRZEDWIOŚNIE!

1 marca słońce wschodzi około 6.20 zachodzi około 17.15.Długość dnia około 11 godzin.
31 marca słońce wschodzi około 5.15 zachodzi około 18.10.Dzień wydłuża się w ciągu marca o 2 godziny.Dzień równonocy wiosennej przyjęto za początek wiosny kalendarzowej.

A jak w tym roku będzie w przyrodzie?Obserwujcie i meldujcie co wokół was się dzieje.Będzie ciekawiej,niż same suche wieści o temperaturze za oknem.Obserwujcie co się dzieje wokół domu,w lesie ,na łące,torfowisku,w wodzie.

Pojawienie się pierwszych wiosennych kwiatów-przebiśniegi,zawilce,przylaszczki w lasach.w ogrodach -krokusy,śnieżyczki,fiołki wonne.
Kwitnienie krzewów:wilczełyko,leszczyna, dereń.
Kwitnienie drzew:wiąz.topola,wierzba.
Nabrzmiewanie pąków.
Przylot ptaków:skowronki,bociany,szpaki,tokowanie głuszców,cietrzewi.
Wychodzenie z leży owadów:kowale,biedronki,rusałka wierzbowiec.
W płytkich odmarzniętych zbiornikach wodnych powinna pojawiać się żaba moczarowa.

To zarys oznaki wiosny do zaobserwowania w ogólnym zarysie.W każdym zakątku Polski,będą one różne,ale będziemy mieć porównanie,i wiedza nasza odrobinę się pogłębi.
Dokumentujcie to wszystko waszymi pięknymi zdjęciami.
Zachęcam do wzięcia udziału w zabawie.

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-18, 17:44   

Zaczynam więc swoje obserwacje już dziś-bo nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy przechodzi granica pór roku.
Wybrałam się na codzienny spacer ,tym razem w okolice zalesione.A tam......śnieg leży jeszcze gruby na pół metra.Pogoda odwilżowa ,w plusie +3,zejście z udeptanego śniegu grozi wpadnięciem po kolana w zaspy.Ale brniemy.A w przyrodzie już nieśmiało się szykują leszczyny,trzeba odrobinę słońca,żeby rozpuściły na wietrze swoje kitki.Ptactwo uwija się w poszukiwaniu pokarmu,Przede wszystkim wróble i sikory.Wrony i kawki trzymają się bliżej ludzkich domów i swoim krakaniem obwieszczają swoje istnienie.Udało mi się zobaczyć wiewiórkę.Stare srocze gniazda jeszcze bez lokatorek.Nie ukrywam,że zależało mi na dojściu do siedliska uszaka-i doszłam.Ale gałęzie bzu jeszcze przykryte czapą śnieżną musiałam otrząsać.I znalazłam.Małe co prawda ,ale to moje pierwsze grzybki w tym roku! Hurra!

Na tej korze przeczytałam list od wiosny.......,,Idę ,będę,szykujcie nogi do drogi,
zrobimy przemarsz radosny.
Bazie wam wysyłam,znak że ja żyję,
chociaż zima mi śniegiem jeszcze otula
szyję.Ja wejdę nieśmiało ,zresztą ,jak
co roku.Ale mnie zobaczycie,nawet z okna
bloku!"

grzegorzww 
grzegorzww

Wysłany: 2010-02-18, 18:03   

czahaneczko, Ty to jesteś szalona - podziwiam Ciebie i zazdroszczę jednocześnie :-)
Żebym ja miał taki wigor, to........ !! Ale nie mam :roll:
Jak mi słońce zaświeci, to może znowu wrócę do normy, ale może być trudno, bo.... :-(

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-18, 18:10   

Waldku,nie wmawiaj sobie..........tylko się rusz! Jutro masz za zadanie ...5oo metrów od domu,na piechotkę.Tam i z powrotem.Możesz wywabić kota do towarzystwa.

grzegorzww 
grzegorzww

Wysłany: 2010-02-18, 18:24   

czahanka napisał/a:
Jutro masz za zadanie ...5oo metrów od domu

Tak jest kapitanie, jutro zaszaleję na maxa :-)
Przynajmniej się postaram, dla Ciebie i ........siebie! :roll:

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-18, 18:28   

I co zobaczysz...... napisz.Tu możesz o wszystkim:o zaspach,psich kupkach,porozrzucanych śmieciach ,o kwiatkach w oknie....... o codzienności również.Ale przede wszystkim o NIEJ,o PRZYRODZIE!

asza 

Pomogła: 732 razy
Wysłany: 2010-02-18, 18:49   

Czahanka, gratuluję determinacji, jak widać zostałaś nagrodzona :-D

Malgi 

Pomogła: 132 razy
Wysłany: 2010-02-18, 19:54   

A ja się dziś RUSZYŁAM w ... góry!!! :-)

Fotek kilka popełniłam, ale może dopiero jutro spróbuję coś zrzucić?
Niestety mam TU NET strasznie mizerny (zasięg, transfer itp... :-( )
Dopadłam zachód słońca za górą, a na południowym stoku już śniegu maleńko!!!
Jeszcze kilka takich dni jak dzisiaj i ... za tydzień poszukam pewnie SMARDZÓW??? ;-)

A Uszaki to ja dopadłam TU (GUMMERSBACH) w niedzielę, ale rosły sobie daaaleko od uczęszczanej drogi i w dodatku za... "drutowym ogrodzeniem"! Pewnie jakbym chciała się na siłę do nich dostać, to... wpadłabym po pas w zaspy!!! :roll:

Amiś 

Wysłany: 2010-02-20, 20:02   

Aniu!
Prosiłaś o znaki pogodowe to piszę:
Tym razem są to znaki "wewnętrzne". Wszak wiosna to nie tylko trawa, kwiatki i słoneczko. Wiosna i przedwiośnie jest również w nas.

Koniec zimy można zobaczyć nie ruszając się z domu.
Widzę u Dorotki coraz większe tempo w zjadaniu grzybowych zapasów. Pochłaniane są słoiki marynaciaków. Moczone są kolejne kilogramy suszu z przeznaczeniem na grzybowe czipsy.

Słoiki są myte, zakręcane i pakowane w szczelne pudła.
Dziś zostały namoczone smardze. Mamy ich bardzo mało i to zwiastuje szybką i obfitą w grzybki wiosnę.
"Nie lubię wchodzić w nowy sezon ze starymi zapasami" - rzekła.

Wiosna blisko!!!

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-20, 23:14   

Amiś, No i o to chodzi,żeby było z ,,biglem''!
U mnie dziś słoneczko poszerzyło chodniki.JUż nie mijam się z ludźmi wciągając pozimowe sadełko!Szerszą piersią się odetchnęło ,to i katar mija!
W kałużowych lusterkach przeglądają się chmury ,i zwały pośniegowych brudów.
Za miasto....... w takie roztopy.....nie tak prędko!
Zeszłoroczne zapasy grzybów topnieją w oczach.Pieprzniki trąbkowe z Lipnicy już tylko na 1 sosik zostały.Podgrzybki-też niewiele.MOże kilka marynaciaków?Muszę zejść do piwnicy..... a tam pająki.......których się nie boję! W słoiku moczy się gałązka dzikiego bzu z uszakiem kiełkującym.Rodzinie muszę pokazać ,że w zimie też są grzyby!
Na południowym oknie,wylazła na słońce mucha!
Czuwajcie! Ona już blisko!

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-23, 12:16   

Dziś zamglenie i mżawka! W plusie 5!.Mimo to -poranny spacer jest przyjemny i powiedziałabym wesoły.W wysokich topolach przy mojej ulicy już pomału zaczyna się ruch.Sroki przymierzają się do remontu zeszłorocznych gniazd.Na razie przesiadują w pobliżu ,ale już wyraźnie parami.
Widziałam też pierwszego o tej porze, gołębia grzywacza.
Przy bezśnieżnych zimach już szukały po balkonach miejscna gniazda.W tym roku jak widać opóźnienie.
Czekamy na wyraźne wiatry z południa-wtedy przylecą do nas skowronki i bociany.A póki co......... można posłuchać ,,ciurkania" strumyczków,wydobywających się spod śniegu i dążących do morza!

janusz 
sznuper

Wysłany: 2010-02-24, 18:21   

Kolejny ciepły dzień , +10. Może to już niedługo????

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-24, 19:21   

Dzisiaj coraz więcej bezśnieżnych plam na trawnikach.Przy chodnikach polegują jeszcze zwały śniegu z odśnieżania przejść,ale już wyraźnie,,ścieńczały".
Temperatura prawie stała = 5 w plusie w dzień, zero w nocy.
Słoneczko nadal za mglistymi chmurami .

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-24, 20:39   

Aszo! Dzięki!
Niestety wieczorem zaśnieżyło w Koszalinie,pada drobna kaszka.Całe szczęście,że niezbyt obficie!

Amiś 

Wysłany: 2010-02-24, 20:43   

W Krakowie, na Ruczaju, podpatrywałem sroki. Targały patyczki z okolic i składowały je pod czubkiem drzewa. Budowa gniazda rozpoczęta! Wiosna blisko!!!! :-D

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-24, 23:58   

No to mimo jeszcze śnieżnych zadymek -forpoczta wiosenna już jest!Brawo Amiś! Trzymasz rękę na pulsie ,jak widzę!

grzegorzww 
grzegorzww

Wysłany: 2010-02-26, 16:18   

czahanka napisał/a:
bo nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy przechodzi granica pór roku.

Dzisiaj wchodząc do pewnego domu, zauważyłem ............. motylka, który się obijał o szybę. Walnąłem się w łepetynę, aby sprawdzić, czy aby nie śnię. :roll: Ale, im mocniej się ....., to tym lepiej go widziałem. :mrgreen:
Zobaczyłem fruwającego: Rusałka pawik. Wiem, że on zimuje właśnie w takiej kolorowej postaci, ale dlaczego wstał już ze swojego "wyrka"?, przecież do wiosny u mnie to jeszcze hohoho, albo może i więcej.
Podsunąłem mu kiełbasę, ale jeść nie chciał ;-) , więc go w sposób już mocno wytrenowany w cieplejszych okresach, przeniosłem do piwnicy, w której panuje od +2 do 7 C.
One tam często się zagnieżdżają na zimę, aby na wiosną rozpocząć "produkcję" młodych śliczności, ozdabiając swoimi koRorkami ten nasz szary świat ludzki! :-)
P.S. Aaa, jeszcze jedno, zatrzasnąłem wszystkie łapice na myszy, bo nie wiadomo, co temu głupolowi przyjedzie do głowy. :roll:

czahanka 
hej,idę w las

Wysłany: 2010-02-26, 16:58   

Spisałeś się Waldku jak na prawdziwego obrońcę przyrody przystało.Dzięki za informację!
U ciebie motylek, ciekawe co u innych zaskakującego się dzieje?

Bo u mnie na razie śnieg topnieje! Wczoraj mżawka,a dziś pobocza ,,prawie bez śniegu"!
Wokół drzew już całkiem do gołej ziemi odtajało!Jeszcze trochę słonka.... hokus-pokus i wyskoczy z ziemi krokus!

asza 

Pomogła: 732 razy
Wysłany: 2010-02-26, 17:35   

czahanka napisał/a:
ciekawe co u innych zaskakującego się dzieje?

Czahanka, u mnie w ogrodzie spod warstwy zlodowaciałego śniegu widać przeciskające się pączki rannika zimowego, a obok przylaszczki, zdjęcia nie robiłam, bo wyszłoby nieciekawe, ale widać, że już wiosna nadchodzi i świat zaczyna budzić się po zimowym śnie :-D Śniegi w mieście w zawrotnym tempie topnieją, wystarczy jednak wyskoczyć do lasu, a tam zima w najlepsze panuje, temperatura niższa i śniegu masa :-x Jednak słoneczko już cieplej świeci i słychać radosny śpiew ptaków, chyba mamy przedwiośnie :-D

izeczka 
Pyza

Pomogła: 239 razy
Wysłany: 2010-02-26, 20:51   

:lol: aleś mnie Wacławie rozbawił! :mrgreen:

Odpowiedz do tematu