Portal Galeria zdjęć

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Torfowiska
Autor Wiadomość
Ardo 
Młody grzybiarz

Wysłany: 2011-06-15, 19:43   Torfowiska

Niedaleko mojej miejscowości jest wielkie torfowisko, tym razem byłem ostatnio na Puściźnie Rękowiańskiej i jest drugim największym torfowiskiem w tym gminie, jednocześnie jest to najstarsze torfowisko, gdzie wydobywają od bardzo dawna. Obecnie systematycznie mniej wydobywają niż w innej części (Puścizna Wielka). Chodzę tam rzadko, ale latem częściej nie tylko obserwować przyrodę czy zwierząt i roślin, ale także będę tam na grzyby :-P . Tutejsze ludzie nie lubią tam zbierać ze względu na dużą odległość od domu, ale jak ktoś tam z wysiłkiem zbierają, to bardzo się opłaciło. :roll: W zeszłym roku mój stryj właśnie tam zbierał setki koźlarzy w krótkim czasie. :-P Dopiero w tym roku zacznę zbierać tam. ;-)

To torfowisko wysokie jest głównym bogactwem dla kilku miejscowości, lecz także stracili część torfu, ponieważ podczas II wojny światowej Niemce wyeksploatują bardzo dużo torfu, no niestety jako łupu, a za rządy PRL-u w latach 1975 - 1986 produkcja zakładu torfu sięgała około 25 tys. ton. torfu, co stanowiło ponad 4% produkcji krajowej i blisko 3% krajowego eksportu. Gdyby nie te, to teraz byłoby widać niemal pierwotny wygląd. Obecnie nadal jest sporo torfu, w przyszłości ludzie starają się o rezerwatu oraz atrakcji na tym torfowisku.

Tylko tam najlepiej widać całą panoramę wokół siebie, a przy okazji można podziwiać bardzo płaskie tereny bez żadnej górki jak na nizinie. :-) Widać nawet kościoła z odległości około 5 kilometrów. ;-)

Tam nie brakuje roślin oraz zwierząt i jest prawdziwym rajem dla botaników oraz zoologów, taka jest prawda. ;-) Tamtejsze trawy to od dawna nikt nie kosił, a kosiarki to jeszcze niespotykane. Podobnie jak koło lasu oraz w Tatrach, to dlatego, że np. dziewięćsiły jest pospolitym kwiatem od bardzo dawna. :roll:
Przy odrobieniu szczęścia można zobaczyć niedźwiedzia czy czarnego bociana, ale także sokoły, które widziałem ostatnio 5 sztuk, lecz trzeba mieć cierpliwości, aby zobaczyć sokoły z bliska (mnie udało tylko 3 razy, jak zwykle za późno dla aparatu). Na zdjęciu widać sokoła, lecz z bardzo daleka. ;-)

Przedwczorajsze rośliny na torfowisku:

Czytałem, że tutaj występują rzadkie motyle i rośliny takich jak malina moroszka, która na torfowisku jest to jedyne stanowisko tego gatunku w Karpatach czy bardzo rzadka rosiczka długolistna.

A to ciekawe, że tutejsze torfowisko według naukowców zawierają blisko 50 mln m sześc. wody czyli 50 miliardów litrów. ;-)

Na razie krótki, interesujący artykuł:
http://www.tygodnikpodhal...d=news&id=10670

grzegorzww 
grzegorzww

Wysłany: 2011-06-15, 19:54   

Ardo,
Fajny pomysł dałeś, pilnuj teraz ten temat.
Moje torfowiska, czyli "bagna nieprzeniknione" są już zarośnięte lasami brzozowo - sosnowymi (są zupełnie inne jak Twoje).
Moje Messy są już rezerwatem i objęte programem Natura 2000.
Będę pilnie obserwował ten temat, bo bardzo mnie ciekawi.
Dzięki Ci za niego. :-)

Elmucha 
betula elmiris

Pomogła: 152 razy
Wysłany: 2011-06-15, 20:08   

Ardo - świetną relację nam przygotowałeś!
Jestem pod wrażeniem a poza tym podobnie jak Waldka temat mnie bardzo zaciekawił. Mam nadzieję, że będziesz go kontynuował! :-D
U nas też można spotkać wiele bagien, nawet w pobliżu Lublina. Nie są to jakieś wielkie połacie, ale podejrzewam, że wiele ciekawostek możnaby na nich znaleźć. Nigdy jednak nie próbowałam się zapuszczać w ich pobliże, gdyż .... dobijają mnie komary.... :evil: Pomyślałam jednak, że może np. jesienią będzie tego robactwa trochę mniej? :roll:
patrząc, jak wiatr smukłymi sosnami kołysze ... :-)

Dorota 

Pomogła: 420 razy
Wysłany: 2011-06-15, 21:28   

Ardo, teraz już nie masz wyjścia, musisz tam nakosić grzybasów. Świetne miejsce. :-)

asza 

Pomogła: 732 razy
Wysłany: 2011-06-15, 22:06   

Ardo, piękne miejsce, warte bliższego poznania, mam nadzieję, że pokażesz nam sporo rzadkich zwierząt i roślin zamieszkujących ten teren :-D

Ardo 
Młody grzybiarz

Wysłany: 2011-06-16, 14:37   

grzegorzww napisał/a:
są już zarośnięte lasami brzozowo - sosnowymi (są zupełnie inne jak Twoje)

Skądże, na tamtym torfowisku rosną brzozy, sosny i inne gatunki. :roll:

Ardo 
Młody grzybiarz

Wysłany: 2011-06-16, 15:53   

Dzisiaj sprawdziłem tam, gdzie obecnie wydobywają torfu, żeby co tam słuchać. :roll:

Po drodze znalazłem zgubione, pojedyncze torfy. Ten torf ważył około półtora kilograma i widać szczątki drewna sprzed 6-9 tysięcy lat temu.

Później na końcu drogi natrafiłem na kopalnie torfu i znalazłem pnia z korzeniami na głębokości metra.

Było dużo ważek i żab, a na tym zdjęciu widać tylko żabę i ważkę. :roll:

Spotykałem się z panem, który zbierał torfy do domu. Mówił mnie, że obecnie można kopać maksymalnie na głębokości 3 metry, a nieco 300 metrów dalej można nawet do 4 metry głębokości. Dodał jeszcze, że na początku XX wieku jeszcze nie było drzewa, tylko pokrytą trawą i na początku kopali na głębokości 8 metrów, a dziesiątki lat później zmniejsza się głębokość pokładu torfu (jednocześnie po wydobywaniu samo dzięki wody wyrastają brzozy i sosny) i nadal zmniejsza się głębokość i w końcu przed XXII wieku już nie nadaje się do wydobycia. To dlatego będziemy przenosić miejsce wydobycia na Puściźnie Wielkiej, ale myślę, że nie będzie, bo w przyszłości może zastąpić torfu jakimś innym surowcem. :roll:

Na końcu zdjęciu to pan wydobywał przedwczoraj (na głębokości 2 metry) i teraz jak widzicie, woda szybko się podnosiła (przy pięknej pogodzie 30 cm wysokości na dobę, a przy ulewnej 60 cm na dobę). :roll:

grzegorzww 
grzegorzww

Wysłany: 2011-06-16, 16:07   

Ardo, jak zwykle SUPER relacja, bardzo edukacyjna, dzięki :-)

Mglejarka 
LEŚNOŚĆ wyżej

Pomogła: 194 razy
Wysłany: 2011-06-16, 20:30   

asza napisał/a:
Ardo, piękne miejsce, warte bliższego poznania, mam nadzieję, że pokażesz nam sporo rzadkich zwierząt i roślin zamieszkujących ten teren :-D

Asza "wyjęła" mi to z ust :-)

Ardo, bardzo ciekawa relacja, czekam na dalsze wieści :-)
KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ

Elmucha 
betula elmiris

Pomogła: 152 razy
Wysłany: 2011-06-16, 21:48   

A ja pierwszy raz widzę taka "kopalnię" torfu ... :oops:
Rzeczywiściw - jak powiedział Waldek:
grzegorzww napisał/a:
jak zwykle SUPER relacja, bardzo edukacyjna, dzięki :-)
patrząc, jak wiatr smukłymi sosnami kołysze ... :-)

Amiś 

Wysłany: 2011-06-20, 23:06   

Dzięki, Ardo, za relację. Pierwszy raz coś takiego widziałem. Może uda nam się spotkać w czasie wakacji? Taką grudkę to chętnie bym "chapnął" i zobaczył jak się pali.

Ardo 
Młody grzybiarz

Wysłany: 2011-08-20, 16:33   

Mała wycieczka tuż na torfowisku "Baligówka", tylko ja i Waldek chodziliśmy krótko na ścieżki przyrodniczej, a Amisie znaleźli jednego koźlarza i odpoczywają w głównym miejscu, gdzie zaczyna się ścieżka.

Cała dzisiejsza epika. :-)

Dziękuję za pobyt Amisiów i Waldka w moim regionie, co prawda, że nie w całości zobaczyli to, co powinny zobaczyć. Ale może następnym razem i chyba nie tylko dzisiejsze goście. ;-)

Dorota 

Wysłany: 2011-08-20, 20:47   

Ardo, my też dziękujemy za przewodnictwo po Twoich szlakach. Z pewnością następnym razem zobaczymy kolejne ciekawostki.

Ardo 
Młody grzybiarz

Wysłany: 2012-04-06, 18:38   

Dzisiejszy widok na Puściźnie Rękowiańskiej, najstarszego torfowiska na Podhalu, wiek według naukowców ma około 9000 lat. Również tam znaleziono zboże sprzed XIII wieku.

Dorota 

Wysłany: 2012-04-07, 05:47   

Nie widać tam jeszcze wiosny. :-(

Ardo 
Młody grzybiarz

Wysłany: 2012-04-07, 12:19   

Dorota, zwyczajne tam opóźnia się wiosna niż w pobliżu, poza terenami torfowiskami. Ale szybko pojawi się tam wiosna. :roll:

Ardo 
Młody grzybiarz

Wysłany: 2012-04-19, 19:04   

Jak grzybów nie było, to pojechałem na torfowisko, żeby zobaczyć coś nowego się dzieje. I okazało się, że nie ma nawet tam ani oznaki wiosny i dzieje się coś nowego.

Szykują na budowę drogi gruntowej, ale myślę, że także na asfalt. Ale po co? Przypuszczam, że to będzie droga pożarowa, ponieważ obok drogi było widać wykopany sztuczny rów, żeby mogli od razu wziąć wodę na gaszenie pożaru torfowiska niż sprowadzić kilka km z rzeki. Latem często wybuchły pożary na skutek suszy lub wandali.

Woda jest bardzo czysta, może pierwszej klasy.

Te "trawy" bagna mają nawet 2,5 metra wysokości, utrzymają w niezłej kondycji mimo srogiej zimy, zamieci, silnego wiatru lub inne zjawiska.

A co to za dziwadło, którego trzymam w ręce?

A właśnie to jest zagrzebana trawa bagna, może ma kilkadziesiąt lat, bo wydobywano z metra głębokości. ;-)
A to tak wygląda zagrzebane drewno, liczy sobie raczej na kilkaset lat, a może i tysiąc lat.

Na koniec widok na Giewont z okolicy torfowiska:

Mglejarka 
LEŚNOŚĆ wyżej

Pomogła: 194 razy
Wysłany: 2012-04-19, 19:46   

Przy tego typu pracach zawsze można wykopać coś ciekawego :-)
KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ

Dorota 

Wysłany: 2012-04-19, 21:42   

Ardo, torfowisko wygląda jakby dopiero zszedł stamtąd śnieg. To i grzybki będą pewnie nieco później. W niedzielę mamy zamiar nawiedzić kilka miejscówek na Orawie i mam nadzieję coś grzybowego na nich znaleźć. :-)

Ardo 
Młody grzybiarz

Wysłany: 2012-04-20, 15:40   

Dorota, tam rośliny będą szybciej rosły niż u mnie, a to dlatego, że tam gromadzono niesamowitą ilość wody, więc nie ma raczej tam suszy hydrologicznej. Według naukowców znajduje się tam około 50 miliardów litrów wody, czyli.... starczy dla wszystkich ludzi świata po 7 litrów. :roll:

Odpowiedz do tematu