Portal Galeria zdjęć

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stołeczne Królewskie Miasto Kraków
Autor Wiadomość
Mglejarka 
LEŚNOŚĆ wyżej

Pomogła: 194 razy
Wysłany: 2008-10-10, 18:07   Stołeczne Królewskie Miasto Kraków

Trochę wiedzy o Krakowie już jest na forum, ale nie ma takiego ogólnego tematu, gdzie można by to wszystko zebrać w całość. Dlatego pozwoliłam sobie na otwarcie takowego 8-)

Dzisiaj w Krakowie odbyła się już dość popularna akcja "Pola Nadziei", w której bierze udział również młodzież. Akcja polegała na sprzedaży cebulek żonkili, a zebrane z niej pieniądze zostały przekazane na Hospicjum im. św. Łazarza.

Żonkil jest międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

Pola Nadziei są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do obchodów tej uroczystości mając za patronkę Marię Skłodowską Curie postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji "Pól Nadziei". Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum". Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie "pola nadziei". 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała Organizacja MCCC.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" zostało założone w Nowej Hucie w 1981 r. Dzięki staraniom i wytrwałości jego członków, w 1996 roku, uroczystym otwarciem, została zakończona, trwająca od 1990 roku budowa Domu - Hospicjum św. Łazarza.
Towarzystwo obejmuje całościową i profesjonalną opieką osoby terminalnie chore głównie na nowotwory. Pomoc świadczona jest na oddziale stacjonarnym, a także w domu pacjenta.

By godnie żyć, aż do końca.

Młodzi wolontariusze bardzo chętnie wzięli udział w tej akcji. Tu dodam, że nie ominęła ich klasówka z angielskiego, więc nie potraktowali tego jako "urwanie się" z lekcji.
Dla mnie bardzo smutne było stwierdzenie uczniów, że Polacy udawali, że ich nie widzą i najczęściej odmawiali wrzucenia jakiejkolwiek kwoty do puszki :-( Na szczęście zagraniczni turyści na ogół nie odmawiali wsparcia.

Cóż, zamiast gonienia dziś po lesie, które daje mi ogromną satysfakcję, pospacerowałam po Grodzkiej i też miałam bardzo przyjemne uczucie.
Mam nadzieję, że posadzone cebulki żonkili zakwitną mi wiosną na balkonie :-)
KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ

emeryt 
[*] 2011

Wysłany: 2008-10-10, 19:56   

Mglejarka napisał/a:
Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" zostało założone w Nowej Hucie w 1981 r. Dzięki staraniom i wytrwałości jego członków, w 1996 roku, uroczystym otwarciem, została zakończona, trwająca od 1990 roku budowa Domu - Hospicjum św. Łazarza.

Hospicjum im. Św.Łazarza w Nowej Hucie -miałem przyjemność przyjaźnić się z bardzo zaangżowaną w jego tworzenie i późniejszą działalność Panią Ewą Skotniczną niestety od kilku lat nieżyjącą.Z akcją POLA NADZIEI wiąże się propagowana przez Krakowską Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo Kredytową akcja rozprowadzania sztucznych żonkili do przypinania do ubrania w podziękowaniu za złożone datki.

wacław 
wacław

Wysłany: 2008-10-10, 20:27   

Takie informacje i reportaże są b. ciekawe, wszak nie samym grzybem się żyje.
Ze swojej strony zapraszam uszestników forum do podawnia podobnych wiadomości ze swojego regionu.
Święty spokój...
"

M.Rodowicz

asza 

Pomogła: 732 razy
Wysłany: 2008-10-10, 23:12   

Już oczami wyobraźni widzę te wielkie połacie żółtych kwiatów, akcja warta naśladowania :-)

Urania 

Pomogła: 178 razy
Wysłany: 2008-10-13, 07:52   

Mglejarka napisał/a:
Trochę wiedzy o Krakowie już jest na forum, ale nie ma takiego ogólnego tematu, gdzie można by to wszystko zebrać w całość. Dlatego pozwoliłam sobie na otwarcie takowego 8-)

Super pomysł. :-) W Kakowie odbywa się tyle imprez, że temat na pewno będzie żywy. :-)

Cytat:
Już oczami wyobraźni widzę te wielkie połacie żółtych kwiatów, akcja warta naśladowania :-)

Widać te kwiaty w Krakowie wiosną na różnych klombach i trawnikach, ale osobiście ciągle mam niedosyt - jest ich za mało, żeby mówić o polach narcyzowych. :-P

kris 

Wysłany: 2008-10-13, 12:07   

wacław napisał/a:
Ze swojej strony zapraszam uszestników forum do podawnia podobnych wiadomości ze swojego regionu.

Mnie się taki pomysł podoba Wacławie. Może warto założyć (w moim przypadku) temat o Szczecinie i okolicach ,żeby ludzie nie myśleli ,że Szczecin leży nad morzem :-D

czahanka 
hej,idę w las

Pomogła: 76 razy
Wysłany: 2008-10-13, 14:46   

no to zimą będziemy mieli co robić.

Mglejarka 
LEŚNOŚĆ wyżej

Wysłany: 2008-10-14, 21:40   

Kris, trzymam za słowo :!: :-D I nie ma to tamto :!: Szykuj wieści ze swojego miasta :!: :-D
KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ

wacław 
wacław

Wysłany: 2008-10-17, 06:46   

kris napisał/a:
Może warto założyć (w moim przypadku) temat o Szczecinie i okolicach ,żeby ludzie nie myśleli ,że Szczecin leży nad morzem

Kris
Widzę, że plany zamieniłeś na czyny i bardzo dobrze.Czekam na cd.
Święty spokój...
"

M.Rodowicz

Mglejarka 
LEŚNOŚĆ wyżej

Wysłany: 2008-11-15, 18:41   

Dziś była, jutro też będzie ( 10:00 - 15:00 ) wystawa storczyków w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie.

Ależ ja tam nacieszyłam dzisiaj oczy :-D , a zdjęć zrobiłam ponad 200 8-)
Zachwycają kolory, kształty, wielkości od malutków do olbrzymów i różne zapachy niekoniecznie miłe ;-)
Najbardziej spodobał mi się storczyk pachnący ... pieprzem :-)

Na wystawie oprócz storczyków można podziwiać różne sabotki :-D

KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ

izeczka 
Pyza

Pomogła: 239 razy
Wysłany: 2008-11-15, 18:49   

ale śliczności !

Malgi 

Pomogła: 132 razy
Wysłany: 2008-11-15, 19:48   

Martusiu, ten czerwony w kolorze MAKÓW - po prostu prześliczny i taki NIETYPOWY!!! :-)

czahanka 
hej,idę w las

Pomogła: 76 razy
Wysłany: 2008-11-15, 21:35   

Marto,one wszystkie są królewsko-dostojne,Jeden widzieć -zachwyt,dwa-cudowność,wiele naraz kwitnących-zauroczenie.
Moja kolekcja storczyków ogranicza się do 7 Phalenopsisów, 1 catleyi,i 1 storczyka bez nazwy-którego dostałam od koleżanki po przekwitnięciu,bo chciała go wyrzucić2 Falki kwitną aktualnie,5 śpi i nabiera sił.
pozdrawiam wszystkich zauroczonych.wiele kwitnień przed nami!

Urania 

Wysłany: 2008-11-16, 16:09   

Marto, dopiero teraz przeczytałam o tej wystawie. Czy będzie jeszcze czynna, czy tylko w ten weekend? :roll: Czy można tam było kupić storczyki? :-)

Mglejarka 
LEŚNOŚĆ wyżej

Wysłany: 2008-11-17, 20:16   

Urania napisał/a:
Marto, dopiero teraz przeczytałam o tej wystawie. Czy będzie jeszcze czynna, czy tylko w ten weekend? :roll: Czy można tam było kupić storczyki? :-)

Nie wiem czy wystawa będzie jeszcze czynna w innym terminie, musisz zaglądać na stronę ogrodu.
Niestety, nie można było kupić kwiatów, ale można było obejrzeć film o nich i szczegółowo przepytać na okoliczność uprawy panie, które zajmują się storczykami :-)
KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ

Urania 

Wysłany: 2008-11-18, 14:25   

Mglejarka napisał/a:
Nie wiem czy wystawa będzie jeszcze czynna w innym terminie, musisz zaglądać na stronę ogrodu.

Dzięki, tak zrobię! :-)

Mglejarka 
LEŚNOŚĆ wyżej

Wysłany: 2009-04-15, 12:49   

Wczoraj odbył się odpust RĘKAWKA.
Grupa Ruczaj udokumentowała fotograficznie to wydarzenie, powstał też news.
Tekst u Janusza (wstawi wieczorem), a ja zapraszam tymczasem do galerii :-D

RĘKAWKA 2009
KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ

Mglejarka 
LEŚNOŚĆ wyżej

Wysłany: 2009-04-15, 20:47   

NEWSIK JUŻ JEST :-)
Tekst został "żywcem zerżnięty" z rozdawanej ulotki, bo po kilkunastu próbach spontanicznego napisania tekstu i awarii kompa Wacława po prawie 2 godzinach mieliśmy dość i poszliśmy na łatwiznę ... wybaczcie :->
KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ

janusz 
sznuper

Wysłany: 2009-04-15, 20:50   

No to poszaleliście. :lol:

Wacław zdjęcia w twojej galerii Stasi i Marty z watą dla mnie są super. Szczególnie Marta jest niezwykle przejęta jakby to była pierwsza wata w życiu. :-P :mrgreen:

marjan 
3/4Wodza I klasy

Wysłany: 2009-04-15, 20:54   

Mój mało cuś tam zurbanizowany współpracownik budowlany marki "Shrek",też myślał,że stołecznym miastem jest Kraków , mi się wydaje ,że barzej to jest Warszawka :roll:

Odpowiedz do tematu