Portal Galeria zdjęć

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rejestr grzybów chronionych i na czerwonej liście
Autor Wiadomość
Anna Kujawa 

Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2007-02-09, 08:29   

Chyba powinnam gdzieś w jednym miejscu napisać więcej o samym rejestrze, jego organizacji, zasadach itp :-)
W skrócie jest tak:

To baza stanowisk grzybów rzadkich i chronionych zgłaszanych przez amatorów. Dokładne informacje są tu: http://www.bio-forum.pl/messages/7259/7259.html
w poszczególnych wątkach i linkach.

Zgłoszenie następuje przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na tej stronie:
http://www.bio-forum.pl/messages/7259/7260.html
W przypadku grzybów nie objętych ochroną - zgłoszenie musi być "poparte" suszkiem - jest on dostępny do weryfikacji, gdyby była taka potrzeba (badania) i gdyby ktoś miał wątpliwości co do poprawności oznaczenia. W wyjątkowych wypadkach przyjmuję do rejestru zgłoszenia niechronionych na podstawie zdjęć.

Czyli
1. wypełniasz zgłoszenie.
2. pakujesz suszek w np. pudełko od zapałek, wkładasz do koperty i przesyłasz do mnie. Po otrzymaniu suszka i spojrzeniu na niego - zgłoszenie przekładam do zaakceptowanych.
Jak się można zorientować - mam spore opóźnienia w akceptowaniu zgłoszeń (wątki "dla kustosza do przejrzenia" ... :oops: :oops: :oops: )
Mój adres (domowo-służbowy) jest cały czas dostępny na forum Marka, po kliknięciu w moje nazwisko.

Formularz zgłoszeniowy czasem odstrasza niektórych, ale zawsze może być on powtórnie wyedytowany przed zaakceptowaniem (przez zalogowaną osobę, albo przeze mnie), poprawiony itp. Dołączane zdjęcia nie mogą przekraczać 100kB
W razie jakichkolwiek wątpliwości, kłopotów, pytań itp, itd. - zawsze jestem do dyspozycji mailowo.

:-)

asza 

Pomogła: 732 razy
Wysłany: 2007-02-09, 15:37   

Zapoznałam się z zasadami, nie znalazłam jednak nigdzie (może źle szukałam :oops: ) informacji o zamieszczaniu zdjęć. Mam więc pytanko, zdjęcia wysyłam razem ze zgłoszeniem? jeśli tak, to gdzie znajdę info, czy też wysyłam mailem na Twój adres?

jarek 

Wysłany: 2007-02-09, 16:19   

asza - jeśli wolno mi się wtrącić: na samym dole jest przycisk "Dodaj obrazek lub ząłącznik":

http://www.bio-forum.pl/messages/7259/7260.html

trzeba na niego kliknąć. Potem pojawiają się na bieżąco instrukcje krok po kroku.

Pozdrawiam,
Jarek

asza 

Wysłany: 2007-02-09, 17:10   

Ojej, ale jestem gapa :oops: :oops: :oops: Zakodowałam sobie, że po lewej jest podgląd, a po prawej wyślij i nie doczytałam :oops: Dziękuję Jarku.

jarek 

Wysłany: 2007-02-09, 18:05   

Nie ma za co, przeważnie to jestem bardzo roztargniony ;-) Cieszę się, że do czegoś mogłem się przydać :-)

Pozdrawiam,
Jarek

asza 

Wysłany: 2007-02-09, 19:58   

Ufff, wysłałam, kiedyś musi być ten pierwszy raz. Aniu, suszka wyślę w poniedziałek. Patrząc na Twoje zaległości, może doczeka się on swojej kolejki ;-) :-) Mam jeszcze pytanko, czy grzyba pod ochroną znalezionego w sierpniu 2006 r można jeszcze teraz zgłosić :-?

jarek 

Wysłany: 2007-02-09, 20:17   

Znów się wtrącę :-) Mojego stanowisko borowika królewskiego z sierpnia 2005 opublikowałem w październiku 2006 więc chyba nie ma to większego znaczenia ;-)

asza 

Wysłany: 2007-02-09, 20:19   

Jarku, po raz kolejny dzięki, wyślę swoje jak tylko odzyskam komputer i fotki :-)

jarek 

Wysłany: 2007-02-09, 20:33   

Proszę uprzejmie, miło mi że się przydaję :-)

Co się tyczy publikacji stanowisk, data publikacji jest ważna i to ona istnieje później w "świecie naukowym" (np. gdyby ktoś chciał w przyszłości pisać artykuł o danym gatunku, będzie musiał cytować stanowiska już wcześniej opublikowane wraz z datami publikacji - a nie datami znalezienia). Wracając do mojej publikacji, Marek Zajdek znalazł co prawda borowika królewskiego dwa dni (!) po mnie, jednak jako pierwszy opublikował je i stąd - pisząc o tym doniesienie do "Chrońmy przyrodę ojczystą" - musiałem podać jego stanowisko jako wcześniejsze (czyli wcześniej opublikowane) :-)

Pozdrawiam,
Jarek

Anna Kujawa 

Wysłany: 2007-02-09, 22:19   

Asza, nie mam Twojego zgłoszenia w zgłoszeniach :-( Nie doszło?
No... zaległości mam spore :oops: :oops: :oops: ale część teraz zgłaszanych na bieżąco wprowadzam do zatwierdzonych - szczególnie jak jest płynność w dosyłaniu szuszek i jak są jednoznaczne :-)
Zgłaszać można grzyby nawet sprzed kilku lat.

asza 

Wysłany: 2007-02-09, 22:23   

O rany, na pewno? tyle się napociłam, wpisywałam na bieżąco nie notując nigdzie w komputerze :-( Jeżeli trzeba powtórzę :-)

asza 

Wysłany: 2007-02-09, 23:51   

Wysłałam, teraz poszło szybko. Po wysłaniu pojawił się komunikat potwierdzający, że moja wiadomość została umieszczona w kolejce do akceptacji.

Anna Kujawa 

Wysłany: 2007-02-10, 12:52   

Zgłoszenie jest już w "przedsionku" rejestru. Dzięki serdeczne, Asza za stanowisko :-)

asza 

Wysłany: 2007-02-10, 16:13   

Mam jeszcze pytanko dotyczące pozyskiwania owocników. Znalazłam jakiś czas temu dwa stanowiska trzęsaka listkowatego w odległości około 60 m, mam zamiar w najbliższym czasie udać się w to miejsce(może jeszcze będą rosły), nie wiem tylko, czy z każdego stanowiska mam pozyskać owocnik i czy wysłać jako dwa zgłoszenia, czy jako jedno?

jarek 

Wysłany: 2007-02-10, 16:31   

Jako dwa stanowiska to chyba zbyt blisko - i tak nie byłoby dokładnych namiarów (no chyba że z GPS) więc nikt nie umiałby ich rozróżnić po zgłoszeniu. Ja bym zrobił z tego jedno zgłoszenie, z zaznaczeniem że mowa jest o dwóch stanowiskach oddalonych od siebie o 60 metrów. Ale może niech Ania będzie ostatnią instancją doradczą ;-)

Anna Kujawa 

Wysłany: 2007-02-10, 16:58   

Z definicją stanowiska zawsze są kłopoty. Na użytek rejestru proponuję nie defiować go jakoś ściśle. Myślę, że można przyjąć, że jeśli owocniki danego gatunku wystepują w ogległości do kilkuset metrów w podobnym zbiorowisku, to przyjmujemy, że jest to to samo stanowisko. W notatce można dołączyć uwagę, że gatunek występuje np. w danym zbiorowisku w kilku miejscach na określonej powierzchni. Jeśli dany gatunek wystepuje w niedalekiej odległości, ale np. w diametralnie różnych zbiorowiskach (bór sosnowy- ols, las-ląka), warto dać dwa zgłoszenia. Wtedy trzeba pobrać po owocniku z każdego stanowiska (do jednego zgłoszenia jeden suszek).

W przypadku, który opisujesz Asza, wystarczy jeden owocnik, z zaznaczeniem w notatce, że w odległości 60m był drugi okaz. Czyli dokładnie tak, jak mówi Jarek :-)

jarek 

Wysłany: 2007-02-10, 17:04   

Cytat:
W przypadku, który opisujesz Asza, wystarczy jeden owocnik, z zaznaczeniem w notatce, że w odległości 60m był drugi okaz. Czyli dokładnie tak, jak mówi Jarek :-)

Hehe to dobrze, bo bałem się że dostanę reprymendę za odpowiadanie na pytania kierowane do Ani ;-)

asza 

Wysłany: 2007-02-10, 17:08   

Aniu, Jarku, mam jasność, dzięki. Mam nadzieję tylko, że nie zaszkodziły im ostatnie śniegi i mrozy, w najbliższych kilku dniach sprawdzę to.

asza 

Wysłany: 2007-02-12, 20:58   

Odwiedziłam to miejsce dzisiaj, trzęsaki listkowate były już w kiepskim stanie. Zebrałam eksykat, mam nadzieję, że nie ma znaczenia, że nie jest już najmłodszy. Następny rósł 15 m dalej, a następny około 50. Myślę, że mogę zamieścić zdjęcia zrobione, kiedy pierwszy raz je spotkałam(ok dwa miesiące temu)? Te dzisiejsze owocniki są już nieco podstarzałe. Znalazłam również spore ilości kisielnicy trzoneczkowej na kilku dębach i leżących dębowych gałęziach. Przesyłkę ze zgłoszoną kisielnicą trzoneczkową wysłał dzisiaj Janusz, te wyślę następną.

Anna Kujawa 

Wysłany: 2007-02-13, 07:09   

Tak, Asza, zdjęcia mogą być z czasów świetności trzęsaków. Najlepiej mieć eksykaty z owocników w dobrej kondycji, ale z drugiej strony lepiej mieć jakiś eksykat niż nie mieć żadnego. U starszych, przejrzałych czasem zatarte są cechy. W przypadku trzęsaków nie ma to dużego znaczenia (byle jeszcze nie był zżarty przez pasożyty). Ale są rodzaje (Entoloma, Inocybe, itd), w ktorych żeby mieć komplet cech, trzeba obejrzeć "przekrój rozwojowy owocników".

Odpowiedz do tematu