To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ

Występowanie grzybów - Grzyby jadalne sierpnia

Zibi - 2010-08-04, 15:34

Dzisiejszy wypad do Puszczy Jodłowej był bardzo owocny.

Ardo - 2010-08-04, 17:02

Zibi, a ja dzisiaj bardzo cieniutko, bo dzisiaj znalazłem mniej niż 10 grzybów na dobę. Prędzej czy później znajdę dużo. :-D Dzisiaj znalazłem 3 podgrzybki złotawego, to jest mój pierwszy raz w życiu. I może też znalazłem gigantycznego borowika, które napisałem w "Do oznaczenia", bo nie jestem pewny, czy to naprawdę borowik. Oto adres: http://forum.grzybland.pl...p?p=92410#92410.

Michał - 2010-08-04, 17:49

Zibi jak zwykle kosisz, to ile tych borowików naliczyłes? Będzie ze 100? ;-)

Ja dzisiaj 46 sztuk, drugie tyle zostało w lesie bo za małe ;-) Zaczyna się pojaw :-D

Zibi - 2010-08-04, 18:20

Michał, widzę,że kosisz same siatkusie,u mnie już szlachetniaki,ale strasznie drobne,większość jak 20 gr.Było ich sporo ponad 200,ale nie chciało mi się liczyć tych drobiazgów. :-( :-(
Michał - 2010-08-04, 19:02

Zibi, Taką drobnice to ja zostawiam bo mi szkoda ;-) No ale jak mam dylemat: zostawić małe, a ktoś inny ma je zerwać i mi będzie szoda, lub wyrwać małe których też będzie szkoda to wybrałbym to drugie :-P

Ardo Takich zajączków jak na twoim zdjęciu u mnie są tysiące, przyjedz to sobie pozbierasz, ja tego nie ruszam ;-)

Zibi - 2010-08-04, 19:23

Michał, ludzi w lesie tyle,że i tak by je zebrali,bo na ściółce jodłowej to je widać z kilku metrów :shock: :shock:
Lasoludzik - 2010-08-04, 20:07

w Beskidzie sądeckim też pojawiają się grzybki. Wczoraj 17 borowików(szlachetne i usiatkowane), 8 krówek (było ich więcej ale zgryzione przez ślimaki tak, że tylko resztki kapeluszy stały na trzonach) 21 pociecy, 2 kozaki (babka i grabowy)i trochę kurek. Podgrzybków złotawych od groma, ale bądź spleśniałe, bądź robaczywe, więc zostały w lesie, wziąłem tylko parę, na zupę.

Gołąbki występują w ilościach hurtowych, zwłaszcza te:

ale nie brak też innych, tyle, że ja gołąbków nie pozyskuje. Coś co najbardziej cieszy, to fakt, że wszystkie te grzyby, za wyjątkiem krówek, są młodziutkie a w lesie zostawiłem spore ilości prawdziwków, które były zbyt małe by je zbierać. Jutro jadę do porządnego lasu, bo ten do bardzo grzybnych nigdy nie należał.

Świadziu - 2010-08-04, 20:54

Zibi, gratuluję udanych zbiorów !!
Mi się trafiło to co poniżej - w ciągu 1,5 godzinki biegania po lesie :):)

małe i duże:

Zibi - 2010-08-04, 21:15

Lasoludzik, gołąbki które pokazujesz to gołąbki zielonawe,najsmaczniejsze z gołąbków,szkoda,że nie jadasz :-D :-D

Świadziu, szybko się uwinąłeś,ja 6 godz. chodziłem za swoimi :-( :-( :-(

Dorota - 2010-08-04, 21:20

Ale macie nadmiar czasu chłopaki, żeby te swoje grzybki tak układać do zdjęcia... Skończyłam przed chwilą obróbkę. Po chałupie i okolicy roznosi się grzybowy zapach. Na fotki nie było czasu.
asza - 2010-08-05, 04:26

Michał napisał/a:
Zibi, Chętnie zobacze te pare setek ;-)

Michał, musisz uwierzyć na słowo(albo i nie) właśnie kończę obróbkę borowików(jest po 4.00), zdjęcia zbiorczego nie zrobiłam, bo wróciliśmy późno, Janusz przeliczył je, było dokładnie 361, u Waldka "na oko" 200. Oprócz tego sporo rzadkich ciekawostek grzybowych, których oględziny zajmowały sporo czasu.
Grzybobranie odbywało się w dwóch turach po kilka godzin z przerwą na wynalazki, focenie i obiadek.
Zrobiłam zdjęcie jednego koszyka, a było ich trzy, wstawię jutro, na razie idę na chwilkę spać.

Zibi - 2010-08-05, 04:46

asza, ja na grzyby,a Ty spać,bój się Boga,przecież zaczął się pojaw :-D :-D :-D
Michał - 2010-08-05, 09:30

asza, nie chodzi o to że nie wierzę bo wierzę ;-) tylko o to że widok tylu borowików na raz to dla mnie wielka radość, nawet gdy nie ja je zbierałem, i tylko na zdjęciu :-)
Ardo - 2010-08-05, 10:28

Świadziu, na końcu fotki mnie to interesuje jaki jest mały a jaki jest duży :-)
Michał, nie przepadam za takiego podgrzybka, wolę znaleźć inne grzyby bo niechętnie zbierać takiego grzyba. :-P
asza, czyli razem na około 600 borowików, u mnie jeszcze nie pojawiły borowiki, a mimo, że Lipnica Mała leży blisko mnie. :-/
Zibi, dzisiaj byłem w lesie iglastym i nic nie znalazłem. :-( Potem jak wróciłem z lasu pojawiły dużo ludzi na grzyby i na maliny. I potem byłem w małym lasku i wreszcie znalazłem 8 koźlarze. Zaczyna się sezon na koźlarze. :roll: ;-)

Michał - 2010-08-05, 14:00

Ardo ładne kozaczki, u mnie nie widać, zresztą teraz zajęty jestem zbieraniem czego innego ;-)

Dzisiaj 82 sztuki i troche kurek :-D Pojaw jest duży, są miejsca gdzie rośnie po 15 sztuk prawdziwka w jednym miejscu. Małych nie brakuje. Sporo zostało w lesie.

Ardo - 2010-08-05, 16:07

Michał, świetny zbiór i to codzienne :roll: . Czy byli też inni ludzie w lesie? Bo myślę, że to tylko ty zbierasz grzyby, a ludzie tam nie byli albo to ty długo szukałeś... :roll:
Michał - 2010-08-05, 16:12

Ardo Nie tylko ja zbieram. Dzisiaj wstałem na grzyby po 5 i od razu do lasu, mimo to spotkałem pewnego pana, który troche mi wyzbierał :-/ Pozatym na grzyby chodzi dużo osób, spotykam kogoś cały czas. Jednak moje lasy do szczególnie grzybodajnych nie należą.
Ardo - 2010-08-05, 16:20

Michał, no tak... jak zwykle, że tym wcześniej tym lepiej na grzyby. A najlepiej jeśli nikt nie chodził do lasu przez tydzień i potem można znaleźć nie tylko dużo, ale również same giganty. :-P
Zibi - 2010-08-05, 17:46

Dzisiaj słabiutko,tylko jeden kosz i jedynie 60 szlachetnych.

wacław - 2010-08-05, 17:51

Szychta 8 godzin w lesie i "tylko" 75 prawdziwków różnej wielkości, kilka poćców, kurek, czerwieniejących i jeden koźlarz pomarańczowożółty