To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ

Niezwykłe krajobrazy i miejsca - KORONA GÓR POLSKI

Mglejarka - 2007-07-04, 18:46
Temat postu: KORONA GÓR POLSKI
Korona Gór Polskich a właściwie Korona Gór Polski (tak jak nazywają ten zestaw jej pomysłodawcy - http://kgp.amos.waw.pl/) to 28 szczytów, nieomal odpowiadający spisowi najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich Polski. Różnica polega na tym, że za najwyższe uznano te szczyty, na które prowadzi znakowany szlak turystyczny, w wyniku czego nie uwzględniono najwyższych szczytów Gór Bialskich i Gór Złotych.

Koncepcja została przedstawiona w 1997 przez Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego w czasopiśmie Poznaj Swój Kraj. Ideą, która przyświecała autorom pomysłu, było propagowanie turystyki górskiej we wszystkich górach kraju, a nie tylko w obrębie Tatr. Za zdobywcę Korony może uważać się każdy, kto wszedł na wszystkie z wymienionych szczytów.

1.Rysy Tatry 2499 m n.p.m.
2 Babia Góra Beskid Żywiecki 1725 m n.p.m.
3 Śnieżka Karkonosze 1602 m n.p.m.
4 Śnieżnik Masyw Śnieżnika 1425 m n.p.m.
5 Tarnica Bieszczady 1346 m n.p.m.
6 Turbacz Gorce 1310 m n.p.m.
7 Radziejowa Beskid Sądecki 1262 m n.p.m.
8 Skrzyczne Beskid Śląski 1257 m n.p.m.
9 Mogielica Beskid Wyspowy 1170 m n.p.m.
10 Wysoka Kopa Góry Izerskie 1126 m n.p.m.
11 Rudawiec Góry Bialskie 1112 m n.p.m.
12 Orlica Góry Orlickie 1084 m n.p.m.
13 Wysoka (Wysokie Skałki) Pieniny 1050 m n.p.m.
14 Wielka Sowa Góry Sowie 1015 m n.p.m.
15 Lackowa Beskid Niski 997 m n.p.m.
16 Kowadło Góry Złote 989 m n.p.m.
17 Jagodna Góry Bystrzyckie 977 m n.p.m.
18 Skalnik Rudawy Janowickie 945 m n.p.m.
19 Waligóra Góry Kamienne 936 m n.p.m.
20 Czupel Beskid Mały 934 m n.p.m.
21 Szczeliniec Wielki Góry Stołowe 919 m n.p.m.
22 Lubomir Beskid Makowski 904 m n.p.m.
23 Chełmiec Góry Wałbrzyskie 869 m n.p.m.
24 Biskupia Kopa Góry Opawskie 889 m n.p.m.
25 Kłodzka Góra Góry Bardzkie 765 m n.p.m.
26 Skopiec Góry Kaczawskie 724 m n.p.m.
27 Ślęża Masyw Ślęży 718 m n.p.m.
28 Łysica Góry Świętokrzyskie 612 m n.p.m.

Żródło : WIKIPEDIA

ŚNIEŻKA

Przygotowania do wyjścia na nią można zacząć już w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Trasę na Śnieżkę możemy pokonać pieszo lub też skorzystać z kolejki, która wywiezie nas na Kopę :-)

Z przystanku końcowego kolejki idziemy uroczym szlakiem między kosodrzewiną w kierunku Domu Śląskiego. Na ogół szczyt Śnieżki zasłaniają chmury ale to nie psuje wrażenia jakie wywiera ona na zwiedzających. Spowity obłokami szczyt wydaje się tajemniczy.

Na Śnieżkę od strony Domu Śląskiego możemy wyjść łagodnym lub stromym podejściem. Niesamowite wrażenie sprawia wyłaniające się z chmur schronisko wyglądem przypominające UFO :-)

Na szczycie oprócz schroniska o kontrowersyjnym kształcie możemy oglądnąć kaplicę św. Wawrzyńca i czatować z aparatem, aż chmury odsłonią widoki :-)

Trasa czarnego szlaku na Śnieżkę jest zabezpieczona łańcuchami i metalowymi poręczami.

Poniżej pułapu chmur oczy możemy nasycić widokiem Równi, natomiast po zejściu ze Śnieżki odwróćmy się , aby utrwalić w pamięci jej obraz.

Pomimo tego, że szczyt Śnieżki zdobywałam wspólnie z uczniami to jestem bardzo zadowolona z tej wycieczki :-D
Góra wydaje się łatwa do osiągnięcia ... ale dla wjeżdżającej na nią ... karetki pogotowia, która minęła nas na trasie :-|

Jeżeli ktoś z Was zdobył szczyt wymieniony wyżej to zapraszam do napisania fotorelacji :-)
Może wspólnie zdobędziemy KORONĘ GÓR POLSKI :-D

grzegorzww - 2007-07-04, 19:11

Ja dorzucę swoje GÓRY:
Góry Obkaskie - pasmo wzgórz o długości kilku kilometrów na północy województwa kujawsko-pomorskiego, na północny wschód od Kamienia Krajeńskiego, w okolicach miejscowości Obkas i jeziora Mochel.
Góry Obkaskie porośnięte są lasem sosnowym i są bardzo malowniczym terenem. Najwyższym punktem Gór Obkaskich jest Czarna Góra o wysokości 188 m n.p.m. Jest to jednocześnie najwyższy punkt województwa kujawsko - pomorskiego.

asza - 2007-07-04, 19:37

Zdobyłam osiem z wymienionych szczytów: Śnieżkę, Śnieżnik, Skrzyczne, Wielką Sowę, Jagodną, Czupel, Szczeliniec Wielki oraz Ślężę, na której bywałam najczęściej. Czupel odwiedziliśmy dwa lata temu, a pozostałe wiele lat temu. W zeszłym roku niemalże dotarłam na Turbacz, niestety szliśmy z Węgrami i tuż pod szczytem musieliśmy zawrócić :-/
asza - 2007-07-04, 21:13

Ojej, to nie był Turbacz tylko Gorc :oops:
Zamieszczam kilka zdjęć z wyprawy na Czupel, szliśmy z Przegibka przez Magórkę - 2005 r.

Mglejarka - 2007-07-05, 20:25

Grzegorzww, ale masz dobrze ze swoimi górami. Nawet lekkiej zadyszki nie dostaniesz na grzybobraniu ;-)
Ja w tym roku będę kolejny raz zdobywać Fudżijamę, najwyższy szczyt Suwalszczyzny, czyli Górę Cisową 256 m n.p.m. Nie mogę doczekać się wyjazdu, zakochałam się w tamtym rejonie :-)

anja - 2007-07-12, 07:34

ja "zaliczyłam" cztery: Rysy, Tarnicę oraz wielokorotnie Babią i Turbacz
asza - 2007-07-15, 20:42

Nie weszliśmy dzisiaj na żaden z wymienionych szczytów ale objechaliśmy jeden dookoła. Na zdjęciu Ślęża, widok z Tworzyjanowa na trasie Wrocław - Świdnica.

czahanka - 2007-08-14, 00:37

w dawnych czasach, byłam na szczycie Slęzy ze 2 razy.a ba śnieżce też .a 2 lata temu odwiedziłam Szczeliniec wielki i byłam pod wielkim wrażeniem. swojego czasu byłam wZakopanem,ale na Giewont nie dotarłam.w tym roku prawie co miesiąc zdobywam szczyt mojej lokalnej góry- Góry Chełmskiej -zwanej też Krzyżanką wys,136,2 m npm zobacz- góra chełmska koszalin
Mglejarka - 2007-11-28, 22:29

Hmmmm, nikt w tym roku nie zdobył żadnego z wymienionych 28 szczytów :?: :roll: Szkoda.
Jutro przybliżę Szczeliniec Wielki, na który miałam okazję wdrapać się wraz z Grupą Ruczaj w tamtym roku :-)
To był wspaniały urlop, a co się uśmialiśmy to nasze :-D

Anonymous - 2008-02-13, 19:34

Pozdrawiam

Nie będę się chwalił ale ale w 2007 zaliczyłem 5 szczytów i to w ostatecznym rochunku

Babia Góra x 2 Turbacz x3 Radziejowa x2 Mogielica x3 Wysoka x 1
Z tych wycieczek jest ok 3000 zdjęć

Maciej

asza - 2008-02-13, 19:58

kryma napisał/a:
Z tych wycieczek jest ok 3000 zdjęć

Kryma, pokaż nam chociaż po kilka z każdego szczytu :-D

Anonymous - 2008-02-13, 20:47

3000 zdjęć to roczny dorobek nie koniecznie z tych szczytów - tym bardziej że na niektórych z nich nie ma co robic bo są zarośnięte i nie ma tez możliwości na widoki ( Turbacz, Mogielica, Radziejowa ma wieżę, Wysoka zarośnięta) Atrakcyjna widokowo jest Babia Góra..
Z każdego wyjścia w góry przynoszę ok 60-100 zdjęć.
Muszę to wszystko uporządkować tematycznie.Zacząłem zbierać od bacówek w Gorcach - mam wielki sentyment do tych pasterskich szałasów -są bardzo malownicze. w otoczeniu gór.
Nie można zrobić dobrych zdjęć w górach będąc tam od czasu do czasu. Ja nie idę w góry jak jest jakiś kataklizm.

forel - 2008-02-13, 20:51
Temat postu: Re: KORONA GÓR POLSKI
Mglejarka napisał/a:
Korona Gór Polskich a właściwie Korona Gór Polski...........
    Marta Jestem pod wrażeniem, pięknie to zrobiłaś. :idea: :idea: :idea:
    Co do Lubomira mam pewne wątpliwości. Czasami jest on zaliczany do B Wyspowego czasami do Makowskiego, w zależności od upodobań naukowca przedstawiającego wyniki swoich badań. I na ten temat bez przerwy są miedzy naukowcami spory, tak samo zresztą co do nazewnictwa beskidu, makowski czy myślenicki. Szczegóły tutaj Ale to mało ważne z mojego punktu widzenia. Góry są piękne :-D :-D

Mglejarka - 2008-02-13, 23:38
Temat postu: Re: KORONA GÓR POLSKI
forel napisał/a:
Mglejarka napisał/a:
Korona Gór Polskich a właściwie Korona Gór Polski...........
    Marta Jestem pod wrażeniem, pięknie to zrobiłaś. :idea: :idea: :idea:
...

Forel dzięki :-) :idea: :idea: :idea:

Obiecany w listopadzie news o Szczelińcu WSPOMNIEŃ CZAR :-D

wacław - 2008-02-24, 09:16

Ot, wpomnień magia. To byli czasy. :-> :lol:
czahanka - 2008-02-24, 18:01

dzięki za szczeliniec- byłam tam - wspaniała góra- prawdopodobnie to moja ostatnia taka wysoka!
wspomnienia jednak pozostają! innym polecam pobyt na szczycie niesamowite wrażenie i widoki

asza - 2008-02-25, 17:46

Mglejarka, dostarczyłaś mi wspomnień, te miejsca doskonale znane z młodzieńczych lat, bywałam tam każdego roku w szkolnych latach :-)
asza - 2008-02-25, 18:14

Skrzyczne - widok na szczyt z Przełęczy Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim.

kryma - 2008-03-04, 16:27

asza napisał/a:
Skrzyczne - widok na szczyt z Przełęczy Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim.

Ciekawe zdjęcia - poza najbliższe tereny rzadko penetruję dalsze góry ale nic straconego- chyba zacznę nadrabiać zaległości.

pozdrawiam
Maciej

Zibi - 2008-03-04, 16:36

asza, już te fotki chyba widziałem ;-) ;-) ;-)